Przejdź do treści Wyszukiwarka
27.07.2023

Z pomocą sztucznej inteligencji bez trudu tworzymy teksty i obrazy. Jak jednak radzi sobie ona z muzyką, „najbardziej niematerialną ze sztuk”? Jak odróżnić muzykę stworzoną przez człowieka od muzyki AI i czy kiedyś dzięki niej usłyszymy brzmienia, których sami nie potrafilibyśmy wynaleźć? O modelach generujących muzykę, ich obecnych problemach w naśladowaniu struktury różnych utworów i koncertach sztucznej inteligencji, których zapewne posłuchamy w niedalekiej przyszłości, opowiadają Jan Ludziejewski, doktorant informatyki na UW i badacz w IDEAS NCBR, oraz Piotr Radzio, producent muzyczny, multiinstrumentalista, kompozytor, inżynier dźwięku.

Goście odcinka: 

Jan Ludziejewski – doktorant w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego, badacz w IDEAS NCBR. Interesuje się generacją muzyki za pomocą sieci neuronowych i usprawnianiem architektur opartych o Transformery i Diffusion. Przed doktoratem rozwijał projekty naukowo-badawcze w QED Software z dziedziny przetwarzania dźwięku i obrazu. 

Piotr Radzio – producent muzyczny, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor, tekściarz, inżynier dźwięku. Współpracował z artystami takimi jak: Michał Szczygieł, Zuza Jabłońska, Jan Majewski, Jeża Szemetiuk, Jakub Zaron, Sandra Naum oraz wytwórniami Universal Music Polska, DefJam Recordings Poland i E-Muzyka. 

 

Wysłuchaj podcastu na Spotify, Apple Podcast, YouTube



Polecane aktualności

26.09.2023
Bardziej wydajny niż ChatGPT? Polscy naukowcy opracowali model językowy o nieznanych dotąd możliwościach
31.07.2023
IDEAS NCBR dołącza do inicjatywy ELIAS
27.07.2023
W rytmie AI. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w tworzeniu muzyki? Nowy odcinek podcastu