„Nawet «za moich czasów» studia doktorskie zaczynało 30 osób rocznie, a kończyło 1-2. Bardzo trudno tu odseparować systemowe powody rezygnacji od pozasystemowych, w sytuacji gdy wynagrodzenie doktoranta nie pozwala myśleć o założeniu rodziny. To są ogromne koszty ludzkie i często złamane kariery. Musimy dążyć do stworzenia systemu kariery naukowej, który zmieni ten stan rzeczy i będzie wspierał doktorantów w maksymalnie szybkim osiągnięciu samodzielności naukowej.”
„W tym momencie zatrudniamy ponad stu badaczy, z czego zdecydowaną większość stanowią młodzi ludzie: stażyści, doktoranci, postdokowie. IDEAS NCBR istnieje po to, aby wspierać ich w rozwoju poprzez odpowiedni mentoring, stworzenie dobrych warunków do pracy naukowej, co pozwala im zobaczyć, jak robi się naukę na światowym poziomie.”
„Kariera naukowa w Polsce należy do najbardziej skomplikowanych na świecie, bo nie ma wielu krajów, gdzie tytuł profesorski jest przyznawany centralnie. (…) habilitacja ma niezwykle negatywny wpływ na produktywność naukową kobiet, a dla karier mężczyzn jest bez znaczenia. Musimy podjąć poważne zmiany w naszym systemie naukowym, by nie występowała taka dyskryminacja.”
Artykuł można znaleźć tutaj.