– W niedalekiej przyszłości potencjał AI w weryfikacji hipotez będzie większy niż potencjał najlepszego matematyka na świecie – powiedział prof. Aleksander Mądry (OpenAI, Massachusetts Institute of Technology). – Czeka nas AI, która współpracuje z człowiekiem. Przykładem są aplikacje AI, które grają w szachy i go. AlphaGo nie tylko wygrała bez problemu z najlepszym ludzkim graczem, ale również pokazała nowe podejście do gry. Komentatorzy myśleli, że coś się zepsuło, bo żaden człowiek nie zagrałby takiego ruchu. Garry Kasparow powiedział, że imponuje mu nie to, że komputer potrafi wygrać z człowiekiem, ale to, że gra w szachy w zupełnie nowy sposób.
– Człowiek nie byłby w stanie na przykład obejrzeć 100 tysięcy zdjęć rentgenowskich. Jesteśmy w stanie tworzyć algorytmy, które są lepsze od ludzi. One nie odtwarzają decyzji ludzkich, ale uczą się wyników leczenia danej choroby. Robiliśmy eksperymenty i statystycznie algorytm radził sobie lepiej niż lekarz z 10-letnim doświadczeniem – powiedział prof. Piotr Sankowski (UW, IDEAS NCBR). – Jeśli algorytm wymyśli dowód matematyczny, możemy go dać człowiekowi do sprawdzenia. W nauce o materiałach możemy zaplanować eksperyment i sprawdzić, czy przewidywania AI się zrealizują. Chodzi o to, żeby iść krok dalej, weryfikować wyniki pracy algorytmów, tworzyć coś lepszego niż to, co potrafi człowiek.
– Sukces generatywnej AI był możliwy dzięki artykułowi „Attention Is All You Need”, opublikowanemu w otwartym dostępie przez ludzi z Google’a. Google pracował od wielu lat nad technologią AI, ostrożnie i bez pośpiechu. Wtedy wkroczyło OpenAI, wykorzystało istniejące badania, prześcignęło wszystkich i skomercjalizowało ten sukces. Efekt jest oczywiście fantastyczny, popłynęły pieniądze, ludzie zainteresowali się AI, ale jest też negatywny efekt: przestano publikować ważne prace na ten temat. (…) Czy w najnowszych modelach generatywnej AI używane będą wyłącznie Transformery, czy zmodyfikowane architektury, które wykraczają poza Transformery? Aleksander nie udzieli mi tej odpowiedzi, bo nie może. Google też nie udzielił mi tej odpowiedzi. Wszyscy nabrali wody w usta. Jesteśmy na drodze do czegoś, co zapowiadacie jako AGI, ale badania toczą się w zaciszu jednego budynku. Nauka, z której wszyscy czerpiemy niezwykłe owoce, bazuje na tym, że publikuje się wyniki badań. Gdyby Faraday opatentował prąd elektryczny i pobierał opłatę za każdy megawat, byłby bardzo bogaty i szczęśliwy, ale ludzkość by na tym straciła – powiedział prof. Andrzej Dragan (UW, National University of Singapore).
Aleksander Mądry – profesor informatyki w Massachusetts Institute of Technology. Szef Działu Gotowości w OpenAI (która stworzyła ChatGPT), zajmuje się przygotowywaniem reakcji na potencjalne niechciane skutki rozwoju sztucznej inteligencji. Dyrektor Centrum Wdrożeniowego Uczenia Maszynowego MIT, współprzewodniczący MIT AI Policy Forum – jednej z najważniejszych platform debaty o AI.
Andrzej Dragan – profesor nauk fizycznych, pracuje na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową. Pracował w Imperial College London i University of Nottingham. Popularyzator nauki, a także fotograf, muzyk i twórca filmowy.
Piotr Sankowski – doktor habilitowany nauk informatycznych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada także doktorat z fizyki. Współzałożyciel spin-offu UW – software house’u MIM Solutions. Założyciel IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego w obszarze AI, w którym kieruje grupą badawczą „Inteligentne algorytmy i struktury danych”. Jedyny polski naukowiec, który zdobył cztery granty ERC.