Przejdź do treści Wyszukiwarka
15.06.2023

15 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja „Cyfrowy horyzont”, poświęcona finansowaniu rozwoju i testowania technologii cyfrowych. Prof. Tomasz Trzciński z IDEAS NCBR opowiedział o rozbudowie organizacji i nawiązywaniu współpracy z najważniejszymi ośrodkami AI w Europie. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE/NCBR.

 

– W IDEAS NCBR prowadzimy zarówno badania podstawowe, jak i stosowane. Zwracamy szczególną uwagę na komercjalizację odkryć i wynalazków – mówił prof. Tomasz Trzciński.

– Mamy już podpisane umowy o wspólnym kształceniu doktorantów z 10. szkołami doktorskimi w Polsce. Finansujemy stypendia doktoranckie, jednocześnie doktoranci są zatrudnieni w IDEAS NCBR. Oferujemy im konkurencyjne wynagrodzenie, porównywalne z tym, które mogą otrzymać na rynku.

– Obecnie IDEAS NCBR posiada 4 stałe grupy badawcze i 5 zespołów badawczych. Docelowo chcemy mieć 10 stałych grup badawczych oraz kilka niezależnych zespołów badawczych. Mam zaszczyt prowadzić 19-osobową grupę badawczą „Zero-Waste Machine Learning In Computer Vision”, w której pracują młodzi naukowcy, uczestnicy programów postdoc, doktoranci, stażyści.

prof. Tomasz Trzciński / fot. Maciej Stawski, NCBR
prof. Tomasz Trzciński / fot. Maciej Stawski, NCBR

– W IDEAS NCBR zawarliśmy porozumienia o charakterze memorandum of understanding z czołowymi ośrodkami AI: Computer Vision Center w Barcelonie, Center For Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University, Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie, Uniwersytetem Rzymskim La Sapienza.

– Razem z 25 czołowymi laboratoriami AI weszliśmy do projektu ELIAS, w którym będziemy uczestniczyć w badaniach nad wydajnymi, zrównoważonymi algorytmami uczenia maszynowego. Weźmiemy także udział w budowie platformy łączącej doświadczenia naukowców w komercjalizacji badań w formie hackathonu.

Więcej o konferencji Cyfrowy Horyzont



Polecane aktualności

26.09.2023
Bardziej wydajny niż ChatGPT? Polscy naukowcy opracowali model językowy o nieznanych dotąd możliwościach
31.07.2023
IDEAS NCBR dołącza do inicjatywy ELIAS
27.07.2023
W rytmie AI. Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w tworzeniu muzyki? Nowy odcinek podcastu