19 lipca br. Rada Nadzorcza ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa IDEAS NCBR sp. z o.o. O tę funkcję ubiegało się dwóch kandydatów: dr hab. inż. Grzegorz Borowik oraz dr hab. Piotr Sankowski. 25 września Rada Nadzorcza wybrała nowego prezesa IDEAS NCBR sp. z o.o. Został nim dr hab. inż. Grzegorz Borowik, prof. NASK-PIB, kierownik Zakładu Zastosowań Sztucznej Inteligencji w Cyberbezpieczeństwie w NASK. Rozpocznie on pracę na nowym stanowisku z dniem 1 października 2024 roku. Prof. G. Borowik jest również prodziekanem ds. Kierunku Informatyka w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Wraz z objęciem stanowiska w IDEAS NCBR ustępuje z UTH.
W IDEAS NCBR pracują specjaliści najwyższej klasy, prowadzący badania w licznych, interdyscyplinarnych obszarach. Spółka współpracuje z międzynarodowymi podmiotami – dołączyła do globalnej sieci ADRA oraz zainicjowała ELLIS Unit Warsaw, promując rozwój badań nad sztuczną inteligencją. Ma również podpisane umowy o współpracy z wieloma prestiżowymi ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą, co pozwala na wymianę wiedzy oraz prowadzenie innowacyjnych projektów badawczych na światowym poziomie.
Nowy szef IDEAS NCBR
Dr hab. inż. Grzegorz Borowik prof. NASK-PIB to naukowiec i przedsiębiorca, doktor habilitowany nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja, wykładowca uczelni wyższych, członek Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce.
Jest laureatem programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators” MNiSW realizowanego na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley w Stanach Zjednoczonych oraz licznych stypendiów i nagród za osiągnięcia naukowe. Staże post-doktorskie realizował w Knowledge Engineering and Discovery Research Institute w Auckland w Nowej Zelandii (badania związane z praktycznym zastosowaniem sztucznych sieci neuronowych trzeciej generacji) oraz University of Nevada, Las Vegas (badania w zakresie Internetu rzeczy oraz w zakresie analizy danych).
Dr hab. inż. Grzegorz Borowik jest autorem lub współautorem ponad stu publikacji w czasopismach naukowych oraz materiałach konferencyjnych, a także autorem podręcznika akademickiego, redaktorem naukowym, recenzentem oraz przewodniczącym sesji konferencyjnych.
Jego zainteresowania badawcze obejmują inteligencję obliczeniową, techniki uczenia maszynowego, techniki optymalizacji, przetwarzanie obrazu, Internet rzeczy, kryptografię oraz technologię blockchain.