Przejdź do treści Wyszukiwarka
27.03.2023

104. najlepszych licealistów z całej Polski zmierzyło się w finałowym etapie Olimpiady Informatycznej. To jubileuszowa, 30. już edycja Olimpiady. Przed ogłoszeniem listy laureatów wyróżniono wybitnych nauczycieli informatyki. Finaliści wysłuchali także kilku wykładów z dziedziny informatyki, w szczególności AI. Trzy dekady historii Olimpiady pozwalają śmiało przypuszczać, że niejeden przyszły przedsiębiorca, a może nawet twórca polskiej odpowiedzi na ChatGPT znajdują się w gronie laureatów.

Znamy laureatów jubileuszowej edycji.

24 marca w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się ceremonia zakończenia jubileuszowej, 30. Olimpiady Informatycznej. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich, a jego organizatorami są Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Fundacja Rozwoju Informatyki. Uczestnicy zawodów mierzą się z zadaniami sprawdzającymi m.in. umiejętność rozwiązywania problemów algorytmicznych oraz pracy w środowisku programistycznym. Przez 30 lat trwania Olimpiady wzięło w niej udział łącznie ponad 27 tys. uczniów z całej Polski (niektórzy wielokrotnie). Wśród dotychczasowych laureatów Olimpiady znajdują się cenieni naukowcy oraz przedsiębiorcy.

Olimpiada podzielona jest na trzy etapy. W pierwszym etapie (zdalnym) w tym roku szkolnym wzięło udział blisko 1,5 tysiąca uczniów. 518 najlepszych awansowało do etapu drugiego, organizowanego w ośmiu okręgach na terenie całego kraju, a do etapu trzeciego, czyli wielkiego finału, zakwalifikowały się 104 osoby.

Zachęcamy do zapoznania się z listą tegorocznych laureatów.

Wszyscy finaliści Olimpiady otrzymają oceny celujące z informatyki, są zwolnieni z matury z informatyki i otrzymują wolny wstęp na studia informatyczne na większości polskich uczelni. Czołowi laureaci będą reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej.



– Dzięki ostrej selekcji Polska zaliczana jest do potęg w zawodach międzynarodowych, a nasi laureaci zdobyli już na nich kilkadziesiąt medali. Sukces odniesiony w takich konkursach otwiera drogę nie tylko na studia, lecz także do późniejszej kariery naukowej lub biznesowej. Zwycięzcy wcześniejszych olimpiad zakładają własne firmy lub zajmują wysokie stanowiska w największych światowych firmach branży IT dodał Jakub Radoszewski.

ChatGPT i szybkie algorytmy 

Finaliści tegorocznej edycji Olimpiady mieli okazję wysłuchać wykładów wygłoszonych przez ekspertów z ośrodka badawczo-rozwojowego w obszarze sztucznej inteligencji IDEAS NCBR. Piotr Krzywicki poruszył jeden z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy, jakim jest ChatGPT, i opowiedział o możliwościach jego wykorzystania w zadaniach robotycznych. O szybkich algorytmach służących do wyznaczania najkrótszych ścieżek w grafach mówił natomiast dr Adam Karczmarz, który sam był laureatem XVI Olimpiady Informatycznej w 2009 roku i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej w tym samym roku.

– Moją najważniejszą motywacją do udziału w Olimpiadzie był wstęp na studia informatyczne „poza kolejnością”, bez względu na wynik matury – wspomina Adam Karczmarz. – O maturze i studiach dawno już zapomniałem, ale pasja do algorytmów została mi do tej pory. Teraz zajmuję się algorytmiką naukowo i myślę, że rozwiązywanie zadań olimpijskich jest bardzo rozwijające i daje dużo satysfakcji – podsumowuje postdoc w IDEAS NCBR.

Fot. Krystian Szczęsny

Polecane aktualności

11.10.2024
IDEAHACK 2024
11.10.2024
Energożerna AI. Czy zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji jest możliwy? Nowy odcinek podcastu
04.10.2024
6+1 posterów IDEAS NCBR na ECCV 2024