Przejdź do treści Wyszukiwarka
11.04.2022

Politechnika Białostocka oraz IDEAS NCBR podpisały list intencyjny w sprawie kształcenia naukowców w ramach Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej. Współpraca umożliwi finansowanie stypendiów doktorantów oraz wsparcie merytoryczne, dzięki czemu będą mogli rozwijać się i efektywnie prowadzić prace badawcze.

Kooperacja to szansa na wykorzystanie potencjału badawczego młodych naukowców w obszarach związanych z technologiami cyfrowymi. Uczelnia wraz z IDEAS NCBR Sp. z o.o. podpisały w tej sprawie list intencyjny, którego celem jest wsparcie doktorantów w całym okresie realizacji rozprawy doktorskiej.



Jak w praktyce będzie wyglądała realizacja projektu? Doktoranci będą przygotowywać rozprawy doktorskie w ramach SDPB i równolegle prowadzić lub uczestniczyć w projektach badawczych w IDEAS NCBR, które mogą być rozwinięciem problemu badawczego z ich doktoratu. Każdy doktorant, który przejdzie pierwszy etap rekrutacji przeprowadzony przez IDEAS NCBR oraz drugi etap rekrutacji w SDPB, otrzyma pełne finansowanie stypendium doktoranckiego oraz  zatrudnienie, które będzie rynkowo konkurencyjne. Często doktoranci nie decydują się na ścieżkę rozwoju naukowego ze względów ekonomicznych, ale też ze względów merytorycznych, tj. atrakcyjnej i interesującej tematyki badawczej. W tym przypadku spełnione są te dwa warunki.

– Sposób kształcenia młodych naukowców powinien odzwierciedlać zmieniające się rynkowe realia. Dotyczy to zarówno wiedzy i kompetencji jakie przekazujemy doktorantom, jak i warunków kształcenia. Celem IDEAS NCBR jest edukacja kadry naukowej, która stworzy kapitał do rozwoju innowacji w Polsce w takich obszarach jak szeroko pojęta sztuczna inteligencja i ekonomia cyfrowa. W najbliższych latach chcemy zatrudnić blisko 200 naukowców i stworzyć największe centrum AI w Polsce. W ramach naszej struktury zapewnimy doktorantom dostęp do ekspertów, umożliwimy wymianę wiedzy w międzynarodowym środowisku oraz wesprzemy w rozwoju kompetencji „miękkich” i biznesowych, które również są potrzebne by z sukcesami mogli prowadzić w przyszłości projekty badawcze oraz biznesowe – tłumaczy dr hab. Piotr Sankowsk, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Programy stypendialne na rzecz kształcenia naukowców wpisują się w politykę IDEAS NCBR, która jako ośrodek badawczo-rozwojowy nawiązuje współpracę z wiodącymi Uczelniami w Polsce. Do tej pory listy intencyjne podpisano z Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Łódzką, Wojskową Akademią Techniczną, oraz z Politechniką Białostocką.

Pełna treść komunikatu dostępna jest pod tym linkiem.

Polecane aktualności

26.11.2024
Stypendium w zespole badawczym Uczenie maszynowe w trybie ciągłym – wyniki konkursu
22.11.2024
Teoria gier i AI w praktyce. Jak projekt NATO pomoże chronić sieć energetyczną? Nowy odcinek podcastu
20.11.2024
Czy w AI pojawiła się iskra kreatywności?