Przejdź do treści Wyszukiwarka
05.10.2021

Dziś odbyła się pierwsza konferencja prasowa IDEAS NCBR. Spotkanie dotyczyło strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce i tego jak nasza działalność wesprze budowanie polskiej ekspertyzy w tym obszarze.

W spotkaniu wzięli udział:

  • dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
  • prof. UW Piotr Sankowski, CEO IDEAS NCBR,
  • prof. Stefan Dziembowski, lider grupy badawczej IDEAS NCBR.

Celem spółki IDEAS NCBR jest zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjnego w obszarze sztucznej inteligencji i cyfrowej ekonomii. IDEAS NCBR dbał będzie o podniesienie poziomu kompetencji kadry naukowej i zwiększenie liczby prac naukowych i rozwojowych, przede wszystkim dotyczących tematyki sztucznej inteligencji. Istotnym obszarem działalności spółki będzie także rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów poprzez współtworzenie spółek spin-off. Będą one mogły liczyć na dalsze wsparcie ze strony NCBR za pomocą wielu narzędzi zawartych w portfolio działań Centrum” – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.IDEAS NCBR umożliwi prace nad innowacjami w obszarze AI na skalę, która często była nieosiągalna dla biznesu. Instytucja będzie katalizatorem dla procesów badawczych w Polsce, będą one szybsze, prowadzone z większym rozmachem, przez najbardziej uznanych ekspertów. Efektem będą innowacje opierające się na algorytmach AI wdrażane w różnych sektorach oraz budowanie dobrze wykształconej kadry naukowej.

Zależy nam na tym, żeby prace badawcze dotyczyły technologii przyszłości, takich które wejdą w życie dopiero za kilka lat, ale z drugiej strony adresowały realne potrzeby, które są odpowiedzią na wyzwania społeczne oraz różnych sektorów gospodarki. Będziemy podejmować się ambitnych wyzwań, których rozwiązania często nie mogą się podjąć przedsiębiorstwa, ponieważ prace obarczone są ryzykiem. W ocenie potencjału projektów badawczych wesprze nas rada naukowa, która składa się z wybitnych ekspertów” – tłumaczy prof. UW Piotr Sankowski, prezes zarządu IDEAS NCBR.

Materiał prasowy można pobrać pod tym linkiem.

Polecane aktualności

17.05.2024
Fake czy nowa rzeczywistość? Jakie wyzwania algorytmy AI rzucają etyce. Nowy odcinek podcastu
13.05.2024
Maciej Wołczyk i Piotr Kicki wśród najlepszych młodych naukowców w Polsce
09.05.2024
Teledetekcja, ochrona różnorodności biologicznej, Puszcza Białowieska