– Największym wyzwaniem będzie prowadzenie badań z użyciem AI w naukach społecznych i humanistycznych. (…) Tam wydarzy się największy skok. (…) Nowe narzędzia doprowadzą do tego, że zmieni się proces naukowy: będziemy inaczej podchodzić do zbierania i obróbki danych, wizualizacji danych, wyciągania z nich wniosków – powiedziała w tym samym panelu Katarzyna Śledziewska z DELab UW.
– Dzisiaj większość moderacji treści możemy osiągnąć przy użyciu AI. (…) Jeśli nie chcemy, żeby model generował dane treści, jesteśmy w stanie nauczyć klasyfikator, który również jest modelem, żeby takie treści nie były produkowane – zarówno tekst, jak i obrazy, wideo czy audio – powiedziała Aleksandra Pędraszewska, kierownik ds. bezpieczeństwa w ElevenLabs.
– Jeśli mamy świetnych informatyków, matematyków, którzy będą robili narzędzia AI, to muszą oni mieć świadomość finansowania start-upów, spin-offów, które będą powstawały. Oni często nie wiedzą, jak wpuścić inwestorów, jak ułożyć cap table, czyli strukturę udziałową, żeby nie zabić spółki, gdzie szukać pieniędzy i tak dalej – powiedziała Katarzyna Niewińska z Wydziału Zarządzania UW.
Jak kształcić specjalistów w obszarze AI? Grażyna Żebrowska, członkini zarządu IDEAS NCBR, rozmawiała na ten temat z rektorami i przedstawicielami UW (rektor Alojzy Nowak), Politechniki Wrocławskiej (rektor Arkadiusz Wójs), Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki (rektor Andrzej Szarata), Akademii Górniczo-Hutniczej (rektor Jerzy Lis), Politechniki Śląskiej (dr Jarosław Homa). Panel nawiązywał do raportu o kształceniu doktorantów z AI w Polsce, który można znaleźć tutaj.
Co oznaczają postępy generatywnej sztucznej inteligencji dla robotyki? W panelu na ten temat wzięli udział Tomasz Trzciński, lider grupy badawczej „Uczenie maszynowe zero-waste w wizji komputerowej” i Krzysztof Walas, lider zespołu badawczego „Robotyka interakcji fizycznej”, oraz Konrad Cop (United Robots) i Łukasz Antczak (MAB Robotics). Panel prowadził Borys Woś (IDEAS NCBR).
Tomasz Michalak, lider zespołu badawczego „AI dla bezpieczeństwa”, uczestniczył w panelu „Przyszłość autonomicznych systemów obronnych” z Mariuszem Chmielewskim, Mikolaj Firlejem, Maciejem Kluczyńskim (PTBN), Szymonem Krupą (NASK) i Robertem Kamińskim (Business Centre Club), moderowanym przez Krystynę Rappe-Niemirską (IDEAS NCBR).
O swoich badaniach w sesji „Lightning talks” mówili także doktoranci w IDEAS NCBR Marcin Przewięźlikowski i Maksymilian Kulicki oraz Marta Sokół, do niedawna stażystka w zespole „Psychiatria i fenomenologia obliczeniowa”.
Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW, Marcin Przewięźlikowski