– Młodzi naukowcy wiedzą, że nie wystarczy napisać dobry projekt, konieczne jest też wpisanie się w trendy w światowej nauce, zadbanie, żeby być znanym, rozpoznawalnym i lubianym maksymalnie szeroko, bo to ma ogromne znaczenie. Tak to działa w biznesie, czemu w nauce miałoby działać inaczej?
– [IDEAS NCBR] to pierwsze działanie podjęte w Polsce, na które młodzi ludzie reagują stwierdzeniem „zacząłem realnie zastanawiać się nad robieniem doktoratu z AI w Polsce”. IDEAS NCBR staje się na tyle atrakcyjny, że zatrudniamy polskich naukowców powracających z Ameryki, chcących wspólnie z nami wspierać rozwój przyszłej kadry AI w kraju.
– Chcemy dać [w IDEAS NCBR] tym młodym ludziom dwie rzeczy: mentoring i godne wynagrodzenie, czyli 12 tysięcy brutto. To nadal mniej niż daje rynek, ale gwarantuje jakiś sensowny poziom i pozwala skoncentrować się na nauce. Oprócz tego szukamy mentorów, liderów grup badawczych, którzy pokażą, jak robić doskonałą naukę i przekuwać ją w praktyczne zastosowania. Właśnie udało mi się przekonać Przemysława Musialskiego z New Jersey Institute of Technology, aby wrócił do Polski i zaczął z nami pracować, a poza Polską mieszka od piątego roku życia. Walczymy o kolejnych.
Przeczytaj całą rozmowę na Wyborcza.biz
dr hab. Piotr Sankowski – profesor w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, prezes IDEAS NCBR i lider grupy badawczej Inteligentne algorytmy i struktury danych