Przejdź do treści Wyszukiwarka
12.06.2023
O szansach rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce, wyzwaniach stojących przed naukowcami i potencjalnych powrotach polskich twórców AI ze Stanów Zjednoczonych z Piotrem Sankowskim, prezesem IDEAS NCBR, rozmawia Bolesław Breczko.

– Młodzi naukowcy wiedzą, że nie wystarczy napisać dobry projekt, konieczne jest też wpisanie się w trendy w światowej nauce, zadbanie, żeby być znanym, rozpoznawalnym i lubianym maksymalnie szeroko, bo to ma ogromne znaczenie. Tak to działa w biznesie, czemu w nauce miałoby działać inaczej?

[IDEAS NCBR] to pierwsze działanie podjęte w Polsce, na które młodzi ludzie reagują stwierdzeniem „zacząłem realnie zastanawiać się nad robieniem doktoratu z AI w Polsce”. IDEAS NCBR staje się na tyle atrakcyjny, że zatrudniamy polskich naukowców powracających z Ameryki, chcących wspólnie z nami wspierać rozwój przyszłej kadry AI w kraju.

– Chcemy dać [w IDEAS NCBR] tym młodym ludziom dwie rzeczy: mentoring i godne wynagrodzenie, czyli 12 tysięcy brutto. To nadal mniej niż daje rynek, ale gwarantuje jakiś sensowny poziom i pozwala skoncentrować się na nauce. Oprócz tego szukamy mentorów, liderów grup badawczych, którzy pokażą, jak robić doskonałą naukę i przekuwać ją w praktyczne zastosowania. Właśnie udało mi się przekonać Przemysława Musialskiego z New Jersey Institute of Technology, aby wrócił do Polski i zaczął z nami pracować, a poza Polską mieszka od piątego roku życia. Walczymy o kolejnych.

 

Przeczytaj całą rozmowę na Wyborcza.biz

 

dr hab. Piotr Sankowski profesor w Instytucie Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim, prezes IDEAS NCBR i lider grupy badawczej Inteligentne algorytmy i struktury danych



Polecane aktualności

07.01.2025
Dzięki AI Polska mogłaby konkurować z najlepszymi na świecie
18.12.2024
Tomasz Trzciński został ELLIS Fellow
18.12.2024
IDEAS NCBR na NeurIPS 2024