Przejdź do treści Wyszukiwarka
02.03.2023

Prezentacja pracy badawczej oraz aktualne trendy w AI w relacji doktora Tomasza Michalaka i Tomasza Lizureja, którzy reprezentowali IDEAS NCBR na jednej z najważniejszych konferencji AI na świecie.

W pierwszych tygodniach lutego br. przedstawiciele IDEAS NCBR oraz UW wzięli udział w 37. edycji AAAI Conference on Artificial Intelligence, która miała miejsce w Waszyngtonie i jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń skupiających ekspertów związanych ze sztuczną inteligencją.  Dzięki zaangażowaniu przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych nazywane jest inkubatorem innowacji w obszarze AI.

Na szczególne uznanie zasługuje obecność na tym wydarzeniu Tomasza Lizureja i doktora Tomasza Michalaka z grupy badawczej BEZPIECZEŃSTWO SYSTEMÓW I PRYWATNOŚĆ DANYCH. Naukowcy opracowali wraz z prof. Stefanem Dziembowskim, również związanym z IDEAS NCBR, artykuł “On Manipulating Weight Predictions in Signed Weighted Networks”, który zaprezentowany został podczas tego wydarzenia. Praca pokazuje, że jeden z algorytmów wspierających działanie marketplace’ów czy giełd kryptowalut jest w praktyce odporny na manipulacje z zewnątrz.

Konferencja AAAI to międzynarodowa platforma wymiany doświadczeń naukowców, badaczy, praktyków i inżynierów z obszaru AI. Odbywają się na niej liczne prelekcje, warsztaty oraz spotkania networkingowe poświęcone najgorętszym tematom z tej dziedziny.

W bieżącym roku konferencja szeroko omawiała zastosowania AI m.in. w sektorze finansów.
Dr Tomasz Michalak zwraca uwagę na fakt, że poza twardymi tematami poświęcono specjalną część konferencji na omówienie tzw. social impact of AI, czyli wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozwiązywania istotnych problemów społecznych.



Tomasz Lizurej zainteresował się artykułami związanymi z bezpieczeństwem rozwiązań AI,
np. artykułem “XRand: Differentially Private Defense against Explanation-Guided Attacks”, który zaprezentował Truc Nguyen z Uniwersytetu w Helsinkach. Autor przeanalizował w nim tzw. trade off pomiędzy wytłumaczalnością, a bezpieczeństwem modeli AI. Bardzo interesujące dla Tomasza było także jedno z głównych wystąpień konferencji, które poprowadził Josh Tenenbaum, profesor komputerowych nauk kognitywnych z Massachusetts Institute of Technology. Opowiadał w nim o swoich doświadczeniach na temat uczenia maszyn, tak by widziały i działały jak człowiek.

W dniach 9-11 sierpnia 2023 w Montrealu, odbędzie się konferencja dedykowana tej tematyce AAAI Artificial Intelligence, Ethics and Society. Zgłoszenia na wystąpienia konferencyjne można nadsyłać do 15 marca 2023.

Artykuł naukowy Tomasza Lizureja, dr Tomasza Michalaka i prof. Stefana Dziembowskiego “On Manipulating Weight Predictions in Signed Weighted Networks” zaprezentowany podczas AAAI 2023 dostępny jest publicznie w bazie arXiv.org.

Polecane aktualności

18.04.2024
Jeśli zainwestujemy w AI, za 10, 20 lat będziemy mieli bardziej innowacyjny przemysł
11.04.2024
R-GRID: Sztuczna inteligencja dla bezpieczeństwa sieci elektroenergetycznych – projekt wspierany przez NATO w ramach Programu Nauka dla Pokoju i Bezpieczeństwa
05.04.2024
Iluzja równości? Jakich zmian potrzebuje nauka w Polsce. Nowy odcinek podcastu