Przejdź do treści Wyszukiwarka
20.04.2022

Politechnika Wrocławska stała się częścią projektu wspierającego kształcenie specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji. Dzięki współpracy z IDEAS NCBR młodzi naukowcy otrzymają m.in. dodatkowe wsparcie mentorskie oraz stypendia na prowadzenie swoich badań.

Zawarte właśnie porozumienie między Szkołą Doktorską PWr a IDEAS NCBR (ośrodek badawczo-rozwojowy założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) spowoduje, że młodzi naukowcy, otrzymają jeszcze lepsze warunki do prowadzenia swoich badań w takich obszarach jak: uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych.

Politechnika Wrocławska jest kolejną uczelnią, po Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Białostockiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej, która nawiązała taką współpracę z IDEAS NCBR.

Sposób na „brain drain”

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, nieustannie rośnie. Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości tylko do 2025 r. w naszym kraju będziemy ich potrzebować co najmniej 200 tys. Do tego czasu wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów, a rozwiązania na niej oparte wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych firm.

Brak takich specjalistów to olbrzymia luka, która wymaga zagospodarowania. Dlatego tak istotne jest stworzenie im lepszych możliwości rozwoju na swoich uczelniach. Pomoże to nie tylko przeciwdziałać narastającemu w naszym kraju zjawisku „brain drain”, ale ma też sprawić, że na krajowym rynku pojawi się więcej kompetentnych osób wpływających na cyfrową gospodarkę Polski.Współpraca, która się opłaca wszystkim

Szkoła Doktorska działa na Politechnice Wrocławskiej od 2019 r. Obecnie kształci się w niej 493 osób. Już prawie setka spośród nich realizuje na uczelni – tak istotne z punktu widzenia gospodarki – doktoraty wdrożeniowe. Teraz dzięki umowie z IDEAS NCBR zwiększy się liczba doktorantów przyjętych na uczelnię w obszarach związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją.

Czekają na nich specjalne stypendia, ale nie tylko. Młodzi naukowcy, którzy jesienią 2022 r. rozpoczną naukę w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej, otrzymają także szansę zatrudnienia w IDEAS NCBR i realizowania tam swoich prac badawczych bezpośrednio związanych z tematyką ich doktoratu.

– To, w połączeniu ze wsparciem stypendialnym zapewni naszym doktorantom stabilną sytuację finansową – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. – Otrzymają też merytoryczne wsparcie ze strony ekspertów IDEAS NCBR, co pozwoli im podnieść poziom realizowanych przez siebie badań naukowych – dodaje.

Komunikat prasowy dostępny jest pod tym linkiem.

Polecane aktualności

17.05.2024
Fake czy nowa rzeczywistość? Jakie wyzwania algorytmy AI rzucają etyce. Nowy odcinek podcastu
13.05.2024
Maciej Wołczyk i Piotr Kicki wśród najlepszych młodych naukowców w Polsce
09.05.2024
Teledetekcja, ochrona różnorodności biologicznej, Puszcza Białowieska