19 sierpnia 2022
Współczesna nauka działa w modelu grantowym, w którym liczy się nie tylko dobry pomysł badawczy i kompetencje naukowców, ale także umiejętności zarządzania projektami z perspektywy biznesowej.
IDEAS NCBR podpisało porozumienie w sprawie współpracy z Department of Computer, Control and Management Engineering Antonio Ruberti (DIAG) Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. DIAG to jeden z wiodących włoskich wydziałów w takich obszarach jak m.in. robotyka, algorytmika, AI czy computer vision.
DIAG to już czwarty ośrodek, z którym w tym roku IDEAS NCBR podpisało tzw. MoU (z ang. memorandum of understanding). Dotychczas deklarację współpracy z warszawskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym podpisały CVC w Barcelonie, oraz Center for Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie.
„Zależy nam na tym, aby równolegle budować siatkę połączeń zarówno na polskich uczelniach, jak i sukcesywnie nawiązywać relacje z zagranicznymi uczelniami oraz ośrodkami naukowymi. Z doświadczenia wiem, że możliwość odbycia stażu czy pracy w zagranicznym ośrodku naukowym to niezwykle cenne doświadczenie. Te działania umożliwią nam transfer wiedzy, udział w ciekawych projektach badawczych czy wspólne ubieganie się o środki unijne na projekty badawcze. Współpraca z wydziałem La Sapienza szczególnie cieszy, ponieważ niezwykle pozytywnie sam wspominam czas spędzony na tej uczelni – efektywną współpracę naukową, która przeradza się we wspólną opiekę naukową nad studentami”
Porozumienie zwarte zostało na okres 4. lat. W tym czasie ośrodki skupią się na prowadzeniu wspólnych programów dla doktorantów, kooperację przy projektach badawczych oraz wymianach dla pracowników naukowych, a także wspólnych aplikacjach o europejskie wnioski grantowe. Projekty badawcze będą koncentrować się na algorytmicznych podstawach Data Science i zastosowaniach algorytmicznego uczenia maszynowego w przemyśle, medycynie i gospodarce cyfrowej
„Cieszymy się z nawiązania współpracy z IDEAS NCBR, które może stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w Europie w obszarach takich jak AI, algorytmy czy bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni z tego, że przed laty mogliśmy gościć Piotra Sankowskiego, kiedy był na naszym wydziale na stażu naukowym. Nie możemy się doczekać wymian studenckich” – tłumaczy prof. Stefano Leonardi, DIAG Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, lider grupy badawczej zajmującej się algorytmami i Data Science.
Widoczność IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej sukcesywnie się zwiększa. Oprócz podpisanych umów z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, w 2022 roku pięciu z pracujących w IDEAS NCBR naukowców dołączyło również do ELLIS Society (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). To europejska sieć badaczy o wyróżniających się osiągnięciach naukowych, którzy w swojej pracy koncentrują się na najistotniejszych wyzwaniach w ramach badań podstawowych oraz innowacjach i ich wpływie na społeczeństwo. Członkami ELLIS Society są: dr hab. Tomasz Trzciński, prof. PW i UJ; dr Tomasz Michalak; dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, dr hab. Bartosz Zieliński, dr hab. Piotr Miłoś, prof. PAN.
Współczesna nauka działa w modelu grantowym, w którym liczy się nie tylko dobry pomysł badawczy i kompetencje naukowców, ale także umiejętności zarządzania projektami z perspektywy biznesowej.
26.01 o godz. 14:00 w naszej siedzibie (Varso Tower ul. Chmielna 69) odbędzie się wykład Youcefa Djenouri, zatytułowany: Modern Recurrent Neural Networks: Algorithms, Applications, and Challenges.
16.03 o godz. 13:00 w naszej siedzibie (Varso Tower ul. Chmielna 69) odbędzie się wykład prof. Dariusza Plewczyńskiego, zatytułowany „Human Genome Topology at the Population Scale: combining machine learning models, polymer biophysical simulations and experimental 3D genomics methods to understand the link between DNA sequence, structure, and function”.
IDEAS NCBR Sp. z o.o.
NIP: 7011017605
REGON: 388065786
KRS: 0000880113
Projekt: maskva.pl. Kodowanie: Mati Projektuje