Przejdź do treści Wyszukiwarka
07.12.2022

IDEAS NCBR podpisało porozumienie w sprawie współpracy z Department of Computer, Control and Management Engineering Antonio Ruberti (DIAG)  Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. DIAG to jeden z wiodących włoskich wydziałów w takich obszarach jak m.in. robotyka, algorytmika, AI czy computer vision.

DIAG to już czwarty ośrodek, z którym w tym roku IDEAS NCBR podpisało tzw. MoU (z ang. memorandum of understanding). Dotychczas deklarację współpracy z warszawskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym podpisały CVC w Barcelonie, oraz Center for Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie.Porozumienie zwarte zostało na okres 4. lat. W tym czasie ośrodki skupią się na prowadzeniu wspólnych programów dla doktorantów, kooperację przy projektach badawczych oraz wymianach dla pracowników naukowych, a także wspólnych aplikacjach o europejskie wnioski grantowe. Projekty badawcze będą koncentrować się na algorytmicznych podstawach Data Science i zastosowaniach algorytmicznego uczenia maszynowego w przemyśle, medycynie i gospodarce cyfrowej

„Cieszymy się z nawiązania współpracy z IDEAS NCBR, które może stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w Europie w obszarach takich jak AI, algorytmy czy bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni z tego, że przed laty mogliśmy gościć Piotra Sankowskiego, kiedy był na naszym wydziale na stażu naukowym. Nie możemy się doczekać wymian studenckich” – tłumaczy prof. Stefano Leonardi, DIAG Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, lider grupy badawczej zajmującej się algorytmami i Data Science.

Widoczność IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej sukcesywnie się zwiększa. Oprócz podpisanych umów z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, w 2022 roku pięciu z pracujących w IDEAS NCBR naukowców dołączyło również do ELLIS Society (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). To europejska sieć badaczy o wyróżniających się osiągnięciach naukowych, którzy w swojej pracy koncentrują się na najistotniejszych wyzwaniach w ramach badań podstawowych oraz innowacjach i ich wpływie na społeczeństwo. Członkami ELLIS Society są: dr hab. Tomasz Trzciński, prof. PW i UJ; dr Tomasz Michalak; dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, dr hab. Bartosz Zieliński, dr hab. Piotr Miłoś, prof. PAN.

Polecane aktualności

09.07.2024
Science czy fiction? Jak AI zmienia naukę | Aleksander Mądry, Andrzej Dragan, Piotr Sankowski
05.07.2024
Użytkownicy nie wiedzą, jaki wpływ na środowisko mają modele językowe
28.06.2024
Stypendium w projekcie SONATA 18