Przejdź do treści Wyszukiwarka
07.12.2022

IDEAS NCBR podpisało porozumienie w sprawie współpracy z Department of Computer, Control and Management Engineering Antonio Ruberti (DIAG)  Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. DIAG to jeden z wiodących włoskich wydziałów w takich obszarach jak m.in. robotyka, algorytmika, AI czy computer vision.

DIAG to już czwarty ośrodek, z którym w tym roku IDEAS NCBR podpisało tzw. MoU (z ang. memorandum of understanding). Dotychczas deklarację współpracy z warszawskim ośrodkiem badawczo-rozwojowym podpisały CVC w Barcelonie, oraz Center for Artificial Intelligence and Advanced Robotics na National Taiwan University oraz Centrum Wiskunde & Informatica w Amsterdamie.Porozumienie zwarte zostało na okres 4. lat. W tym czasie ośrodki skupią się na prowadzeniu wspólnych programów dla doktorantów, kooperację przy projektach badawczych oraz wymianach dla pracowników naukowych, a także wspólnych aplikacjach o europejskie wnioski grantowe. Projekty badawcze będą koncentrować się na algorytmicznych podstawach Data Science i zastosowaniach algorytmicznego uczenia maszynowego w przemyśle, medycynie i gospodarce cyfrowej

„Cieszymy się z nawiązania współpracy z IDEAS NCBR, które może stać się jednym z wiodących ośrodków badawczych w Europie w obszarach takich jak AI, algorytmy czy bezpieczeństwo. Jesteśmy dumni z tego, że przed laty mogliśmy gościć Piotra Sankowskiego, kiedy był na naszym wydziale na stażu naukowym. Nie możemy się doczekać wymian studenckich” – tłumaczy prof. Stefano Leonardi, DIAG Uniwersytet La Sapienza w Rzymie, lider grupy badawczej zajmującej się algorytmami i Data Science.

Widoczność IDEAS NCBR na arenie międzynarodowej sukcesywnie się zwiększa. Oprócz podpisanych umów z zagranicznymi ośrodkami badawczymi oraz uczelniami, w 2022 roku pięciu z pracujących w IDEAS NCBR naukowców dołączyło również do ELLIS Society (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems). To europejska sieć badaczy o wyróżniających się osiągnięciach naukowych, którzy w swojej pracy koncentrują się na najistotniejszych wyzwaniach w ramach badań podstawowych oraz innowacjach i ich wpływie na społeczeństwo. Członkami ELLIS Society są: dr hab. Tomasz Trzciński, prof. PW i UJ; dr Tomasz Michalak; dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, dr hab. Bartosz Zieliński, dr hab. Piotr Miłoś, prof. PAN.

Polecane aktualności

26.02.2024
Krzysztof Stereńczak otrzymał tytuł profesora
22.02.2024
Nagroda im. Witolda Lipskiego 2024. Zapraszamy do zgłoszeń
19.02.2024
5 powodów, dla których Kopernik mógłby mieć problem z karierą naukową w dzisiejszej Polsce