Przejdź do treści Wyszukiwarka
10.10.2022

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) – holenderski, krajowy ośrodek badawczy w dziedzinie matematyki i informatyki oraz IDEAS NCBR, polski ośrodek badawczo-rozwojowy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i gospodarki cyfrowej – podpisały memorandum of understanding (MoU). Na mocy tego porozumienia instytuty zobowiązują się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, w szczególności w dziedzinie informatyki.

Współpraca ma na celu wspólne prowadzenie światowej klasy badań podstawowych i stosowanych. Poprzez kooperację na poziomie akademickim i badawczym, CWI i IDEAS NCBR dążą do podjęcia prac nad ambitnymi problemami badawczymi o znaczącym wpływie społecznym, ekonomicznym i przemysłowym.

Projekty badawcze

Wspólne laboratorium będzie koncentrować się na obszarach badawczych obejmujących AI i gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na technologię łańcucha blockchain, inteligentne kontrakty i zdecentralizowane finanse, algorytmiczną teorię gier, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznych, wytłumaczalną AI, interakcję człowiek-maszyna i transformację energetyczną.Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, Prezes IDEAS NCBR dodaje: „Cieszymy się na wspólne projekty badawcze i współpracę akademicką z CWI. Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i międzynarodowej współpracy, tym większe szanse na nowatorskie rozwiązania oparte na AI. To świetna okazja, aby zbliżyć najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian poprzez pracę nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu dziedzinach.”

Cele

CWI i IDEAS NCBR zorganizują pierwsze wspólne prace badawcze w 2023 roku. Ponadto, partnerzy uzgodnili, iż będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, studentów i pozostałych członków zespołów. Partnerzy planują również razem dążyć do rozwoju wspólnych projektów, które zostaną przedstawione do finansowania przez Komisję Europejską lub inne instytucje finansujące.

O CWI

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), założone w 1946 roku, jest krajowym instytutem badawczym w dziedzinie matematyki i informatyki w Holandii. Mieści się w Amsterdam Science Park i jest częścią Organizacji Instytutów NWO. Instytut cieszy się międzynarodową reputacją. Ponad 150 naukowców prowadzi pionierskie badania i dzieli się zdobytą wiedzą ze społeczeństwem. Ponad 30 badaczy jest również zatrudnionych jako profesorowie na uniwersytetach. Instytut założył dwadzieścia osiem wydzielonych spółek.

Polecane aktualności

09.07.2024
Science czy fiction? Jak AI zmienia naukę | Aleksander Mądry, Andrzej Dragan, Piotr Sankowski
05.07.2024
Użytkownicy nie wiedzą, jaki wpływ na środowisko mają modele językowe
28.06.2024
Stypendium w projekcie SONATA 18