Współpraca ma na celu wspólne prowadzenie światowej klasy badań podstawowych i stosowanych. Poprzez kooperację na poziomie akademickim i badawczym, CWI i IDEAS NCBR dążą do podjęcia prac nad ambitnymi problemami badawczymi o znaczącym wpływie społecznym, ekonomicznym i przemysłowym.
Projekty badawcze
Wspólne laboratorium będzie koncentrować się na obszarach badawczych obejmujących AI i gospodarkę cyfrową, ze szczególnym naciskiem na technologię łańcucha blockchain, inteligentne kontrakty i zdecentralizowane finanse, algorytmiczną teorię gier, obliczeniowe nauki społeczne, analizę sieci społecznych, wytłumaczalną AI, interakcję człowiek-maszyna i transformację energetyczną.
Dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, Prezes IDEAS NCBR dodaje: „Cieszymy się na wspólne projekty badawcze i współpracę akademicką z CWI. Wierzymy, że im więcej możliwości wymiany wiedzy i międzynarodowej współpracy, tym większe szanse na nowatorskie rozwiązania oparte na AI. To świetna okazja, aby zbliżyć najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian poprzez pracę nad algorytmami, które mogą poprawić obecny stan wiedzy w wielu dziedzinach.”
Cele
CWI i IDEAS NCBR zorganizują pierwsze wspólne prace badawcze w 2023 roku. Ponadto, partnerzy uzgodnili, iż będą prowadzić wymianę pracowników naukowych, studentów i pozostałych członków zespołów. Partnerzy planują również razem dążyć do rozwoju wspólnych projektów, które zostaną przedstawione do finansowania przez Komisję Europejską lub inne instytucje finansujące.
O CWI
Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), założone w 1946 roku, jest krajowym instytutem badawczym w dziedzinie matematyki i informatyki w Holandii. Mieści się w Amsterdam Science Park i jest częścią Organizacji Instytutów NWO. Instytut cieszy się międzynarodową reputacją. Ponad 150 naukowców prowadzi pionierskie badania i dzieli się zdobytą wiedzą ze społeczeństwem. Ponad 30 badaczy jest również zatrudnionych jako profesorowie na uniwersytetach. Instytut założył dwadzieścia osiem wydzielonych spółek.