Jednym z pionierskich zastosowań sztucznej inteligencji, teorii gier i techniki optymalizacji do ochrony infrastruktury krytycznej był system ARMOR, wykorzystany na lotnisku LAX w Los Angeles.
Liczba psów wyszkolonych do wykrywania materiałów wybuchowych lub narkotyków „jest zawsze za mała w stosunku do potrzeb i stanowczo za mała, aby można było patrolować przez cały czas wszystkie newralgiczne punkty lotniska”, jednego z największych portów lotniczych na świecie. Po wdrożeniu systemu ARMOR ogólna wykrywalność przestępstw w LAX wzrosła sześciokrotnie, a wykrywalność przemytu narkotyków – dziesięciokrotnie.
Sztuczna inteligencja daje ogromne szanse tam, gdzie zdolności poznawcze człowieka są ograniczone. „(…) Dzięki wykorzystaniu teorii gier można opracować strategię efektywnej dystrybucji ograniczonych zasobów bezpieczeństwa w celu ochrony infrastruktury krytycznej, przy czym to podejście pozwala uwzględnić znaczenie różnych celów oraz sposób, w jaki przeciwnicy mogą reagować na określone strategie ochrony.”
„(…) Zespół «AI dla bezpieczeństwa» w instytucie badawczym IDEAS NCBR buduje modele Stackelberga dla różnych typów infrastruktury krytycznej. Aktualnie zespół koncentruje się na opracowywaniu oprogramowania do ochrony portów, terminali LNG, sieci kolejowych i energetycznych.”
Numer czasopisma do pobrania tutaj: https://www.ejournals.eu/Terroryzm/2023/Issue_4(4)_2023/
Zobacz też: