Przejdź do treści Wyszukiwarka

W listopadzie 2023 roku IDEAS NCBR stało się członkiem ELLIS Society – European Laboratory for Learning and Intelligent Systems. Jest to sieć wiodących ośrodków badawczych, które dołączają do organizacji poprzez specjalny proces przystąpienia oparty na kryteriach, z których najważniejsza jest doskonałość badawcza. ELLIS łączy ponad 40 jednostek badawczych (ELLIS Units) z różnych krajów europejskich oraz Izraela.

Członkostwo w tej sieci to międzynarodowe potwierdzenie doskonałości badań prowadzonych w IDEAS NCBR. Dzięki temu doktoranci, stypendyści oraz wiodący badacze pracujący w Warszawie będą mogli skorzystać z efektywnej infrastruktury obliczeniowej, szkoleń, nowych kontaktów biznesowych oraz tworzenia sieci kontaktów.

Organizacja skupia ponad 1000 wiodących badaczy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego na naszym kontynencie. Jej misją jest integracja wybitnych naukowców oraz rozwijanie współpracy naukowej w dziedzinie sztucznej inteligencji. Członkami ELLIS Society są Piotr Sankowski, Tomasz Trzciński, Tomasz Michalak, Piotr Miłoś, Bartosz Zieliński, Łukasz Kuciński, Karol Adamczewski, Bartłomiej Twardowski i Krzysztof Walas związani z IDEAS NCBR.

Jednostka ELLIS Warsaw jest tworzona w IDEAS NCBR i będzie kierowana przez Tomasza Trzcińskiego, lidera grupy badawczej “Zero-waste machine learning in computer vision”. Dzięki bliskiej współpracy polscy naukowcy będą mogli między innymi prowadzić wspólne badania z innymi jednostkami ELLIS, uczestniczyć w programie edukacyjnym doktorantów ELLIS Society, a także korzystać z infrastruktury obliczeniowej, szkoleń i nawiązywania kontaktów.

Jednostka ELLIS Warsaw będzie skupiała się głównie na badaniach w następujących obszarach: (1) Inteligentne algorytmy i struktury danych, (2) Wydajne i zrównoważone uczenie maszynowe skupione na widzeniu komputerowym, (3) Uczenie maszynowe i podejmowanie decyzji sekwencyjnych, (4) Teoria gier algorytmicznych w dziedzinie bezpieczeństwa, (5) Interpretowalna sztuczna inteligencja, (6) Autonomiczni agenci i dostosowanie modeli językowych.