Prowadzimy badania w obszarach łączących uczenie ze wzmocnieniem i grafowe sieci neuronowe
Podstawowym polem zastosowań dla rozwijanych przez nas koncepcji jest system energetyczny, a zwłaszcza projektowanie go, sterowanie nim i automatyczny handel energią.
Analizujemy handel na cyklicznie działającym rynku jako sekwencyjny proces decyzyjny. Podmiot uczestniczący w handlu wydaje zlecenia zakupu i sprzedaży. Akcje te powinny być wyznaczane na podstawie wszystkich informacji kształtujących bieżącą sytuację na rynku i sytuację handlującego podmiotu. Jak przekształcać te informacje w zlecenia w taki sposób, który przyniesie podmiotowi największe korzyści? Projektujemy algorytmy uczenia ze wzmocnieniem, które optymalizują strategię wyznaczania zleceń na podstawie danych rynkowych.
Zespół rozwija sieci neuronowe generujące grafy. Rozwiązania te są zorientowane na automatyczne projektowanie struktur. Znane metody generowania grafów opierają się na zakładanym ograniczeniu na wielkość grafu i przez to nie są skalowalne. Jak generować dowolnie duże grafy spełniające zadane wymagania funkcjonalne? Rozwijamy metody podejmujące to wyzwanie.
Łącząc uczenie ze wzmocnieniem i grafowe sieci neuronowe, pracujemy nad metodami uczenia ze wzmocnieniem wielu agentów, połączonych ze sobą więzami o strukturze grafu. Metody te są zorientowane na optymalizację sterowania urządzeniami w systemie takim jak sieć energetyczna, np. rozproszonymi magazynami energii. Poszukujemy odpowiedzi na wyzwania związane z dokonującą się właśnie transformacją energetyczną. Coraz więcej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł zależnych od pogody, tj. wiatraków i paneli słonecznych, co jest pożądane z uwagi na promocję energetyki odnawialnej, ale istotnie utrudnia sterowanie siecią.