Pobierz raport «Co Polacy myślą o robotach?»
Badanie opinii społecznej i raport przygotowane jesienią 2023 roku przez IDEAS NCBR i Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS prezentują stosunek polskiego społeczeństwa do tematu robotyzacji i robotów humanoidalnych w Polsce.Współczesna robotyka skupia się na unikaniu kontaktu z otoczeniem, gdyż taki kontakt mógłby potencjalnie uszkodzić robota lub być niebezpiecznym dla człowieka. Jednak takie podejście nie pokrywa się z naszą wizją maszyn autonomicznych, które mają współpracować z człowiekiem. Chociaż współczesne roboty mogą podnosić i przenosić przedmioty, potrzeba dalszych badań, aby mogły zapiąć zamek błyskawiczny czy obrać jabłko.
Co więcej, chociaż roboty mogą chodzić, skakać i wykonywać salta w tył, czynności te są wykonywane głównie na stabilnym podłożu. Chcemy, aby roboty wykonywały te zadania na różnych powierzchniach, wykorzystując kontakt całym ciałem, a nie tylko stopami i dłońmi. Konieczność interakcji fizycznej jest szczególnie widoczna w zadaniach obejmujących manipulację robotami i poruszanie się na nogach. W obu scenariuszach głębokie zrozumienie fizyki kontaktu jest niezbędne do skutecznej interakcji z otoczeniem. Wierzymy, że kontakt nie jest błędem, ale fundamentalną właściwością robotów.
W naszych badaniach chcemy rzucić wyzwanie obecnemu podejściu do robotyki, które unika kontaktu. Chcemy, aby roboty wykorzystywały kontakt do percepcji i działania. Jeśli chodzi o percepcję, skupiamy się na wykorzystaniu wzroku i dotyku, aby zapewnić robotom szczegółowe zrozumienie fizyki środowiska. Główny nacisk kładziemy na zmysł dotyku, który bezpośrednio mierzy parametry fizyczne obiektów, z którymi robot wchodzi w interakcję. Dotyk stanowi uzupełnienie wzroku, dostarczając informacji, które w innym przypadku byłyby niedostępne za pomocą pośredniej percepcji wzrokowej. Dodatkowo, dotyk może kierować procesem uczenia się algorytmów opartych na wizji.
Nasze podejście wykorzystuje interakcję ze środowiskiem do opracowania innowacyjnych metod, które łączą tryby wykrywania, dając wgląd w fizykę interakcji. Wykorzystujemy najnowocześniejsze narzędzia, w tym uczenie maszynowe, zaawansowaną wizję komputerową, uczenie się reprezentacji i przetwarzanie sygnałów, ze szczególnym naciskiem na techniki bez nadzoru. Zrozumienie fizyki kontaktu usprawnia realizację zadań robota i pomoże uniknąć najgorszych założeń dotyczących parametrów fizycznych (np. niskiego tarcia podczas chodzenia lub chwytania), aby umożliwić efektywną interakcję z otoczeniem.