Fotogrametria bliskiego zasięgu w leśnictwie
Zastosowanie danych teledetekcyjnych w pozyskiwaniu informacji o lasach ma swoją długą, już około 100-letnią, historię. Teledetekcyjne dane satelitarne i lotnicze maja szereg zastosowań i w wielu krajach na co dzień wspierają zarządzanie i ochronę zasobów przyrodniczych. Fotogrametria bliskiego zasięgu od dawna była w zakresie zainteresowania leśników, a jej znaczący rozwój w ostatnich latach zainicjował próby wdrożenia rozwiązań na niej bazujących do praktyki.
Na rynku dostępnych jest coraz więcej narzędzi do zdalnego obrazowania (w postaci obrazów lub chmur punktów) drzew i drzewostanów z powierzchni ziemi. Ze względu na miniaturyzację urządzeń rośnie zainteresowanie ich praktycznym wykorzystaniem. Istnieje spora liczba publikacji naukowych, które wskazują na potencjalne możliwość wykorzystania danych teledetekcyjnych bliskiego zasięgu do precyzyjnych pomiarów drzew. Niemniej jednak główną barierą ich wykorzystania w praktyce jest brak wysoce zautomatyzowanych rozwiązań przetwarzania danych, które z jednej strony dostarczają wiarygodnych informacji o mierzonym obiekcie, a z drugiej są dostosowane do potrzeb specjalistów.
Leśnictwo precyzyjne w praktyce
W celu dostarczenia praktycznych rozwiązań zastosowania fotogrametrii bliskiego zasięgu zostanie zastosowana koncepcja leśnictwa precyzyjnego. Leśnictwo precyzyjne oznacza rozwiązania związane z wykrywaniem i opisywaniem pojedynczych drzew z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych. Efektem pracy zespołu ds. leśnictwa precyzyjnego będzie rozwiązanie AI, które pozwala na pomiar cech i jakości stojących lub leżących pojedynczych drzew. Informacje o pojedynczych drzewach zintegrowane dla dowolnego obszaru (np. powierzchni próbnej, drzewostanu, parku) mogą być wykorzystywane przez różnych interesariuszy. Celem prac zespołu będzie transfer efektów badań podstawowych do praktycznego wykorzystania w różnych dziedzinach związanych z ochroną i zarządzaniem środowiskiem.
Określanie gatunków i pomiary cech biometrycznych drzew
Problem rozpoznawania gatunków drzew jest obszarem zainteresowania od początków wykorzystania teledetekcji w analizach środowiska leśnego. W tym zakresie szczególnie prace związane z lotniczymi i satelitarnymi systemami pozyskiwania danych mają długą historię publikacji. Obrazowanie z poziomu lotniczego pozwala na zebranie dość precyzyjnych informacji o górnej warstwie lasu, bez większych szczegółów dla drzew rosnących w niższych warstwach. Obrazowanie drzew z poziomu gruntu umożliwia określenie precyzyjnych pomiarów nawet najmłodszych drzew rosnących w dolnych warstwach drzewostanu.
Specyficzne oczekiwania praktyków w kontekście pomiarów cech pojedynczych drzew, dotyczą pomiaru: miąższości, gatunku drzewa, średnicy na wysokości pierśnicy (grubość na wysokości 1,3 m), wysokości drzewa, klasy wielkości oraz jakości, określanej na podstawie wad widocznych na pniu, stanu zdrowotnego na podstawie m.in. barwy liści czy gęstości. Celem prac zespołu w tym obszarze będzie opracowanie metod, które pozwolą na ich praktyczne zastosowanie i tym samym zastąpienie dużej części pracochłonnych pomiarów terenowych stosowanych m.in. w leśnictwie. Poszukiwać będziemy rozwiązań pozwalających na łatwą integrację wyników pomiarów automatycznych z istniejącymi systemami wykorzystywanymi w leśnictwie czy inwentaryzacji miejskich terenów zielonych.
Rozpoznawanie rozmiarów i jakości drzew
Wielkość drzew oraz to, czy na boku pnia występują wady, wpływa na wartość gospodarczą poszczególnych drzew. Jednak na bokach pni mogą znajdować się również różne pasożyty lub efekty działania różnych czynników biotycznych i abiotycznych, które z kolei mówią nam o obecnym lub przyszłym stanie zdrowotnym drzew. Teledetekcja bliskiego zasięgu dostarcza danych, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pomóc w wizualizacji różnych artefaktów na drzewach. Zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji może dodatkowo zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia tych artefaktów. Kolejnym celem zespołu będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji do rozpoznawania wielkości i jakości drzew stojących i leżących w celu oszacowania ich wartości.