Stoimy u progu czwartej rewolucji przemysłowej, której podstawą jest rozwój sztucznej inteligencji. Postępy AI to szansa także na usprawnienie diagnostyki medycznej. Lekarzy jest obecnie zbyt mało, by odpowiedzieć na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. W rezultacie specjaliści są coraz bardziej przepracowani, a dostęp do nich coraz bardziej ograniczony. W jaki sposób sztuczna inteligencja może wesprzeć lekarzy w ich codziennej pracy? Czy dedykowane rozwiązania mogą usprawnić diagnostykę chorób i nowotworów? To główne obszary pracy badawczej naszego zespołu.
Naszym celem jest kształtowanie przyszłości diagnostyki medycznej poprzez opracowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. W pracach badawczych koncentrujemy się na analizie obrazowych danych medycznych, takich jak dane radiologiczne oraz histopatologiczne (digital pathology).
Na przestrzeni 30 lat, ponad dwukrotnie wzrosła liczba zachorowań na nowotwory złośliwe, które są jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w krajach wysoko i średnio rozwiniętych. Kluczowe znaczenie w walce z chorobą nowotworową ma szybka i skuteczna diagnostyka, której podstawą są badania radiologiczne oraz histopatologiczne. Nowe technologie, dynamiczny rozwój AI i widzenia komputerowego oraz wzrost możliwości obliczeniowych przyczyniły się do znacznego postępu w cyfrowej diagnostyce medycznej. Obecnie możemy zastosować złożone algorytmy do wykrywania i segmentacji obszarów nowotworowych, klasyfikacji wystąpienia choroby oraz przewidywania odpowiedzi na leczenie. Możliwości te pozwalają nam wspierać proces diagnostyki medycznej, zmniejszając obciążenie lekarzy, czas diagnozy i koszty. Jednocześnie możemy śledzić rozwój i złożoność choroby.
Prowadzone przez nas badania mają charakter interdyscyplinarny i łączą obszary takie jak uczenie maszynowe, biologia i medycyna. Ściśle współpracujemy z jednostkami medycznymi oraz lekarzami w celu opracowania nowych algorytmów wspierających diagnostykę medyczną oraz lepszego zrozumienia rozwoju chorób nowotworowych.